NEW BALLANCE

NEW BALLANCE

Více o Minimusu
NB Minimus se představuje: Rozhovor s Katherine PetreccaovouKatherine Petreccaová je vedoucí připravované kolekce NB Minimus. Přinášíme překlad rozhovoru, který s ní vyšel na stránkách newbalance.com
 
 

„Jsme si silně vědomi, že vytvořit kvalitní minimalistickou obuv je daleko složitější, než jen zbavit botu co možná největšího počtu jejich částí.

 
 
Začněme od začátku. Co je to vlastně NB Minimus?
NB Minimus je řada obuvi inspirovaná běháním naboso, která vznikla především pro běžce vyhledávající skutečně minimalistické prožitky. Jedná se o kolekci procházející napříč kategoriemi, jež spojuje silniční i trailový běh, stejně jako obuv typu wellness. Termínem „wellness“ označujeme obuv určenou pro ty, kdo touží být po celý den blíže přírodě, a to i když právě nesportují.
 
 
Proč by si měl někdo vybrat právě minimalistickou obuv?
Katherine Petrecca: Z našeho pohledu je tato obuv prostředkem, který podporuje lepší styl běhání a pomáhá posílit nohy i chodidla. Stejně důležitá je i skutečnost, že kvalitní minimalistické obutí by mělo zesílit cit pro povrch a zlepšit kontrolu pohybu. Právě proto jsou tyto boty tak zajímavé.
 
 
Jak jste tedy postupovali při jejich vývoji?
Nejprve je třeba říci, že New Balance už má mezi běžci početnou skupinu stoupenců minimalistické obuvi, takže NB Minimus pro nás není skutečnou novinkou, ale spíše jakýmsi rozšířením stávající řady našich produktů. Poslední čtyři roky vyrábíme minimalistické boty do terénu, které jsme vytvářeli a testovali ve spolupráci se špičkovými vytrvalostními závodníky, mimochodem zkušenými běžci vyznávajícími dopad na střed chodidla. Zcela zřejmým krokem při vývoji modelů MT100 a MT101 tudíž bylo využít informace Tonyho Krupicky a Kylea Skaggse. Zmíněné modely se v řadách skalní běžecké komunity těší veliké přízni. Navíc jsme však vytvořili ještě minimalistický produkt pro elitní běžce a dráhové atlety. Je skvělé vidět, že se tento druh obuvi těší stále většímu zájmu.
 
 
V případě obuvi NB Minimus je hlavním cílem dosáhnout rovnováhy mezi prožitkem z „běhání naboso“ a aktuálním stavem terénu, po kterém dnes lidé běhají, ovšem s ohledem na skutečnost, že většina z nás přece jen vyrůstala v botách. Pro NB Minimus jsme tedy vyvinuli zcela nový, anatomicky správný tvar podrážky, mezipodešev s různými výškami poskytujícími přirozenější pohyb a nakonec i lepší tvar. Lidé si rovněž povšimnou, že svršek boty je daleko tenčí, což pomáhá snížit hmotnost výrobku. Silnějšího vnímání povrchu se podařilo dosáhnout použitím tenkých ohebných mezipodešví a vynecháním stélek.
 
Jak se budou lišit od bot, které jsou již na trhu?
Katherine Petrecca: Vydali jsme se cestou ve stylu „lehce + správně“. Jsme si silně vědomi, že vytvořit kvalitní minimalistickou obuv je daleko složitější, než jen zbavit botu co možná nejvíce jejich částí. Pro nás je smysluplný prožitek ve stylu „blíže bosým nohám“ čímsi velice konkrétním: botou s neutrální polohou chodidla, což znamená, že má mezi patou a přední částí minimální spád. Je skutečně lehká – do 241 g – přestože se nesnažíme vytvořit jen další lehkou botu a nazvat ji „minimalistickou“. Velice důležité je rovněž to, aby bota přinášela jedinečný prožitek z minimalistického běhání – silnější cit pro povrch a vnitřek srovnatelný s pocitem naboso. To pochopitelně znamenalo snížit počet švů a umožnit, aby bota dostatečně větrala. Věříme, že v případě řady NB Minimus se nám to podařilo – a že když vyzkoušíte mnohé z výrobků našich konkurentů, které jsou označované za „minimalistické“ či „inspirované během naboso“, pak sami zjistíte, kde tyto produkty zaostávají.
 
 
Do jaké míry ovlivňuje oblibu minimalistické obuvi vědecký vývoj?
Katherine Petrecca: No, lidé se stále více dozvídají o výzkumu dr. Daniela Lieberman z Harvardu, který zkoumá srážkovou mechaniku různých druhů dopadu chodidla. Jeho výzkum dokazuje, že nejzkušenější běžci, kteří přirozeně běhají bosi, se většinou vyhýbají dopadu na patu ve prospěch přední nebo střední část chodidla. Výzkum navíc potvrdil, že většina těch, kdo dopadají na přední část chodidla, stejně jako někteří stoupenci dopadu na střední část nohy (obutí i bosí), se vyhnou náhlému a silnému nárazu, který doprovází dopad na patu (s botou i naboso).
 
Krátce řečeno se zdá, že naše tělo je stavěné tak, aby dopadalo na střed až špičku chodidla. Na tento styl dopadu je lidská anatomie lépe uzpůsobena.
 
My sami jsme během posledního roku provedli skutečně zajímavý výzkum ve vlastní sportovní laboratoři. Naše výsledky odpovídají zkoumání z Harvardu, alespoň pokud se týká stylu dopadu a doprovodným silám při nárazu. Zjistili jsme, že s tím, jak dochází ke snížení výšky mezipodešve, začínají běžci dopadat více na střed až špičku chodidla.
 
Jaké jsou plány do budoucnosti?
Náš cíl pro rozšíření řady NB Minimus je dvojí: v první řadě hodláme pokračovat v rozvoji kolekce tak, abychom dosáhli různých úrovní minimalistického prožitku. Za druhé zkoumáme možnosti, jak by bylo možné uplatnit minimalističtější pojetí i na naší širší a již zavedené řadě produktů. Ve spolupráci s prvotřídními atlety budeme i nadále usilovat o zlepšování a zdokonalování způsobů, aby naše boty přinášely prožitky „bližší pohybu naboso“.
 
 
V New Balance víme, že lidé aktivně vyhledávají způsob, jak by bylo možné běhat po celý život. Přirozeně, že takovou snahu máme zájem podporovat i my! Současný trend směrem k minimalismu vnáší do běhání mnoho zajímavého a nového, což, jak doufáme, přivede k tomuto sportu nové zájemce. S tím, jak se příběh řady NB Minimus bude v příštích měsících odvíjet, budeme běžecké komunitě přinášet veškeré novinky.
 
 
 
 

NOVINKY

Další odkazy