NEW BALLANCE

NEW BALLANCE

Jak vznikaly nejlehčí tréninkové boty NB 890

30.9.2011

Pohled do zázemí vzniku modelu NB 890

 
Když se vám v prodejně dostane do ruky model NB 890, zřejmě se neubráníte pocitu jistého souladu v jeho vzhledu, tvaru a stylu, i když třeba nebudete okamžitě vědět, odkud se vzal. Jakmile se záměr, vnější forma a estetika spojí a při vytváření nového modelu boty podřídí nadřazeným požadavkům, pak získá každý detail i křivka vycházející zpod rukou zkušeného návrháře velký význam. Tomu se říká cílená koncepce. Výsledný kus má pak jistou konzistenci i celistvost, kterou vidíte a cítíte, aniž byste museli něco vědět o jeho vzniku.
 
Návrhářské inovační studio firmy New Balance pod vedením JF Fulluma si klade mnoho otázek, díky nimž občas objeví cestu vedoucí ke vzniku nového produktu.
 
„Jak nás může minimalistický styl této bundy nebo bezešvé kontury oné podprsenky přivést k novému nazírání na strukturu a materiál?“ „Jakým způsobem můžeme využít techniku a názorné pomůcky, abychom pomohli běžci, který se rozhodl zlepšit svoji výkonnost?“ Některá z těchto pátrání vycházejí z požadavků zrozených kdesi na firmě; jiná jsou výsledkem vlastních pozorování tvůrčí skupiny a podrobné introspekce.
 
Projekt, který vedl k vývoji připravovaného modelu 890 s technologií RevLite, má své kořeny v otázkách jako: „Jak by vypadala bota z dílny běžců nepracujících v obuvnickém průmyslu?“ Fullum a pracovní tým inovačního studia nejprve v daném směru provedli průzkum a vytvořili krátkou prezentaci zahrnující příklady vnější podoby výrobku, potenciální kroky a koncepční cíle. Vše přitom vyplývalo ze snahy vytvořit lehčí a jednodušší tenisku, aniž by bylo nutné obětovat některé její klíčové prvky.
 
Posléze vyšlo najevo, že tento výzkum zapadl do širší iniciativy firmy New Balance zaměřené na výrobu lehčích a více minimalistických bot napříč modelovým spektrem. Z následných rozhovorů a pátrání vykrystalizovaly konkrétnější otázky typu: „Jak můžeme vytvořit lehkou běžeckou botu pro každodenní trénink, abychom ji zároveň nepřipravili o tlumící prvky, schopnost reagovat na daný povrch ani o podpůrné prvky? Jakým způsobem dokážeme naše neutrální běžecké boty zbavit dobrých šedesáti gramů hmotnosti a přesto neubrat na kvalitě a ponechat všechny klíčové prvky stejné?“ Tehdy se už vývoj rozjel na plné obrátky a zrodil se projekt RevLite.
 
Následující fotografie a jejich popisky mapují návrhářský a vývojový proces vedený Fullumem, který vyvrcholil vznikem  modelu NB 890 s technologií RevLite – proces, jenž zároveň ovlivnil a inspiroval změny ve všech produktových řadách firmy New balance:
 

 
Benchmarking: Pracovní tým shromáždil obdobné výrobky svých konkurentů na trhu a vypočítal průměrnou hodnotu všech jejich klíčových rozměrů, čímž si stanovil několik číselných cílů.

 

 
Cílené plánování: Pracovní skupina rozebrala botu, která měla srovnatelné tlumení a pevnost s modelovou řadou firmy New Balance. Získané součásti vystavili a přišpendlili jako rozpitvanou žábu a neustále porovnávali jeden kus za druhým. Kladli si přitom otázky typu...má tento díl skutečně zásadní význam? Je možné dosáhnout stejného efektu s nižší hmotností? Dokážeme vytvořit stejnou věc s menším počtem součástí? Jak můžeme snížit množství dílů, aniž bychom obětovali přesnost jejich napojení, tuhost, komfort, či kvalitu?

 

 
Náčrtky a zkoumání: V tu chvíli se Fullum chopil papíru a pera a začal vytvářet skicy. „Vždy se to dívám jako na jednotlivé díly v rámci jedné boty – baví mě vytvářet každou součást zvlášť a pak vše spojit dohromady.“ Fáze skicování obvykle zabere asi dva týdny. Fullum přitom v jisté chvíli vždy narazí na důležitý element, zaměří se na něj a nepřestane, dokud ho nezpracuje. Jakmile je příslušný detail vyřešený, vrací se autor zpět k náčrtkům, dokud jej nezastaví další.

 

 
První náhled na design: V tomto případě bylo prvním detailem, se kterým byl Fullum po vizuální i konstrukční stránce spokojený, stylové řešení přední části boty. Zpracování, které svojí jednoduchou a formou odpovídalo obecným cílům celého projektu.

 

 
První detail: Prvotní nápad s kosočtvercovými tvary odsunul Fullum na pozdější dobu. Když jej konečně zpracoval, vyšlo najevo, že reliéfní kosočtverce vytvářejí v mezipodešvi jistý druh nezávislého odpružení, které zároveň snižuje hmotnost boty, tvoří zajímavý estetický prvek a nenarušuje žádoucí vlastnoti podrážky. Motiv kosočtverců se rovněž objevuje ve vzorku podrážky, kde mimo jiného zlepšuje přilnavost.

 

 
Podrážka a klenba: S ohledem na zásady správného běhání (viz Good Form Running) nechal Fullum klenbu hladkou, čímž podpořil dopad na přední nebo střední část chodidla. Dále odstranil plastový prvek, který bývá umístěný v klenbě mnoha bot (zároveň tak snížil hmotnost), a v podrážce vytvořil uhlopříčné linie usnadňující přenos sil od úvodního kontaktu chodidla s povrchem po celou dobu kroku.

 

 
 
Mezipodešev: Fullum následně vyzval skupinu techniků, včetně Seana Murphyho a Pata Choea, aby vyvinula novou a lehčí pěnu, která by ale nesnižovala celkový dojem a odolnost boty. Inženýři po spolupráci s prodejci materiálů a výrobě mnoha směsí nakonec přišli s pěnou RevLite. „Je nesmírně lehká a opravdu citlivá,“ shrnuje Fullum. V rámci první zkoušky vlastností každého druhu pěny (ještě před provedením cílenějších testů) vzal stávající podrážky New Balance, vstříknul do nich zkoušený vzorek a vyběhl po firmě, aby zjistil, jaký z nich bude mít pocit. Jasným vítězem se stal RevLite, a to dokonce i v obyčejném testu na chodbě.

 

 
Jazyk a tkaničky: Většina bot má přes celý jazyk velký kus pěny, jež slouží jako vystýlka vrchní části boty zabraňující tlaku tkaniček a uzle. Fullum však ve snaze snížit hmotnost a zbavit se všeho zbytečného zjistil, že může zredukovat množství pěny u modelu 890 až na střední část, aniž by ovlivnil celkový komfort. Tkaničky použil plošší a měkčí, typické spíše pro závodní boty, které však vyhovovaly i modelu 890. Vzhledem k jejich tvaru jsou také otvory v botě ploché namísto kulatých, takže vše do sebe přesně zapadá.

 

 
Estetika a materiály: Po celou dobu cíleného procesu výroby modelu 890 zvažoval Fullum nejenom funkčnost, ale i estetickou stránku. Mnohá rozhodnutí týkající se konečné podoby proto přicházela hned po vyřešení konstrukčních prvků. Cílem tvůrčí skupiny v otázce konečné podoby chystaného modelu byla touha dosáhnout snadného přechodu mezi běžeckou a všední botou, tedy snaha vytvořit botu, která by se dala nosit k džínám stejně jako na závodní trati. Z toho důvodu snížili množství viditelných technických prvků a povrchů na absolutní minimum, zvolili měkké a přitom odolné syntetické materiály a jemnou hlazenou kůži, a konečně omezili barevnou škálu na několik klíčových odstínů.

 
Fullum popisuje výsledný model 890 jako botu pro běžce, který touží vyzkoušet něco nového a zajímavého, přičemž chce mít jistotu, že si tím nenaruší svůj navyklý styl. Díky poměrně tradičnímu zdvihu paty a neutrálnímu tlumení tvoří tento model vítanou alternativu k všední běžecké botě typu New Balance 759, nad kterou však vyčnívá svojí hmotností 273,5 g (je tudíž o více než 28 g lehčí). Kdo však hledá minimalistickou botu inspirovanou během naboso (např. model NB Minimus), musí se poohlédnout jinde.
 

NOVINKY

Další odkazy