NEW BALLANCE

NEW BALLANCE

MT 1010 – Minimus do hor - test

5.9.2012

Dlouho očekávaná novinka u New Balance, trailové MT1010 dorazily do našeho skladu. A tak jsme ani chvilku neváhali, rozbalili krabice, a hurá ven testovat.

 

Trocha teorie

Kolekce Minimus se objevila na našem trhu v loňském srpnu velmi úspěšným modelem 10. První vlaštovka s převratnou flexibilní podešví a minimalistickým tlumením se 4 mm rozdílu mezi patou a špičkou byla na jaře obohacena modely Zero pro opravdové příznivce přirozeného běhu s nulovým rozdílem pata špička. V kolekci Minimus ale chyběl model na delší trasy a tvrdšího terénu, který představuje právě model MT1010.
 
New Balance ve svém popisu uvádí, že se jedná o botu pro začátečníky v minimalistickém běhu, který má oproti modelu 10 navýšené tlumení a ochranu přední části podešve plátem Rock Stop. Zhustit ale celý potenciál této boty do této jedné věty není zrovna šťastné. Zvláště, když opravdové uživatele bychom našli spíše jinde.

První krůčky

První nazutí nevyvolá výkřiky nadšení a blaha, ale také nic negativního. Prostě pocit minimalistické „ponožky“ z modelu MT10 se úplně nekoná. Velkou měrou se na tom podílí jiný materiál svršku, který je kvůli rychlému schnutí celý laminovaný, ale s podšívkou, která jeho „tuhost“ hodně zjemňuje. Na podešev vytvořenou z velkých výstupků si taktéž musíte trochu zvyknout, oproti modelu MT10 je podešev širší. Příjemně překvapí široký předek, který nikterak neomezuje přední část chodidla a práci prstů.
 

Hurá do terénu

Jestli jsme zatím neoplývali nadšením, tak první výběh nám spolehlivě vytvořil slastný úsměv na obličeji a rozšířil nám obzory, jak moc daleko je kancelářský test od skutečnosti. Ačkoli se čas na testovacím okruhu nezlepšil ani o minutu, pocit po doběhu byl povznášející. Prostě vše je na botě na správném místě, bota vám přinese tlumení a ochranu před ostrými hranami, navýšenou stabilitu, ale zároveň nikterak neomezuje přirozený pohyb nohy, práci klenby a prstů.
 
 

Jak to celé funguje?

Jak už bývá u New Balance poslední dobou zvykem, z podešve je odstraněn veškerý přebytečný materiál čímž se dosahuje snížení hmotnosti a zároveň celkové navýšení flexibility. Podešev na MT1010 je ale ještě rozšířená do stran, čímž přináší vyšší stabilitu v těžkém terénu a tlumení na dopadové vnější straně nohy. Celková výška podešve je 10 mm vepředu a 14 mm vzadu, rozdíl pata špička tak jsou 4 mm.
 
Ve středu podešve není žádná podpora klenby, pouze tři výstupky, které vás podrží, ale žádnou práci neodvedou. Je to tudíž pouze o práci vaší nohy. Pata má dostatek tlumení pro občasné využití paty při dopadu, ale jsme v segmentu řady Minimus, takže tlumení velkých bot nehledejte, i když oproti minimalistickým MT10 je rozhodně více znát práce tlumící pěny RevLite. V přední části se k utlumení ostrých hran a hrubého terénu stará žlutá plastová výztuha RockStop. Výbornou trakci pak zajištuje podešev Vibram s ostře profilovanými výstupky pro záběr vpředu a pro brždění vzadu.
 
Svršek je rychleschnoucí syntetika plástvového tvaru s navýšenou ochranou prstů a palce. Uvnitř boty je svršek pokryt podšívkou, takže při nošení na boso nedochází k „plastovému pocitu“. Jazyk je na obou stranách všitý.
 
 

Pro koho?

New Balance Minimus MT1010 jsou výbornou tréninkovou botou pro zkušené běžce ovládající techniku přirozeného běhu Good Form Running. Jako doma jsou v těžkém terénu a delších trasách, kdy nabídnou tlumení a ochranu, ale nikterak neomezují práci chodidla. Otázku závodního nasazení necháme na vašich preferencích, u této boty musíte počítat s nulovou podporou klenby chodidla. Svoji úlohu jistě dobře splní i u běžců začínající s přirozenou technikou běhu, zvláště pokud již mají s během zkušenosti. Úplným nováčkům bychom ale doporučili rovnou řadu 10 – ideál silniční varianta – která nabídne také mírné tlumení, svojí konstrukcí a menším počtem ochranných prvků vám ale daleko méně dovolí udělat chybu.
 
V každém případě začínejte vždy s mírou a pomalu!!!! Mějte trpělivost. Klidně začínejte pouze chůzí. Odměnou vám bude další rozměr běhu, souznění s vaším trailem, v ideálním případě i méně zdravotních komplikací.
 
Bota byla testována na lokálních trailech v okolí Brna a prošla na výbornou i závodním nasazením na horském Jesenickém půlmaratonu.
 
 
 

NOVINKY

Další odkazy